Информационно-регистрационна система за туристически данък
03.04.2016 от StudioWEB.BG
Целта на софтуерния продукт се конкретизира в отделните модули, които обхващат цялата дейност по категоризация и контрол на един туристически обект – регистриране и обработка на подадените заявления за категоризация, поддръжка на актуален регистър на туристическите обекти, отчитане на извършените контролни дейности, изготвяне на статистически справки.
Целта на този софтуер за туристически данък е да се оптимизира работата на общинската администрация, като се съкрати времето за обработка на информацията относно лицата, занимаващи се с хотелиерство.
Съгласно чл. 116, ал. 1 от Закона за туризма, лицата, извършващи хотелиерство, са длъжни да водят регистър за настанените от тях туристи, за гражданството им и за броя на реализираните от тях нощувки. Регистърът за настанените туристи е общ за българи и чужденци. Попълва се своевременно и акуратно с всички налични реквизити, като задължително се използва утвърдения от министъра на туризма образец, публикуван на страницата на Министерство на туризма. Съгласно разпоредбите на чл. 116, ал. 3 от Закона за туризма, лицата, извършващи хотелиерство са длъжни ежемесечно да подават информация в съответната община за броя на реализираните нощувки чрез справка-декларация. Образецът на справката-декларация се утвърждава от министъра на туризма и се публикува на интернет страницата на Министерството на туризма.
Всички лица, извършващи хотелиерство са длъжни да подават справка-декларация за броя на реализираните нощувки, на базата на което се изчислява дължимият туристически данък.
Справката-декларация се подава до съответната община по електронен път, чрез софтуера за туристически данък.
